Emekli Askeri Personel Nasıl Pasaport Alır?(EN iyi 5 ipucu)

Pasaport için emekli belgesi nereden alınır?

K.K.K.lığından emekli ve istifa ederek ayrılan personel 5682 Sayılı Pasaport Kanunun 14’üncü maddesine ( emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara) istinaden yeniden hususi pasaport çıkartmak veya yenilemek maksadıyla, “Kadro-Derece” konulu yazıyı K.K.K.lığının Emeklilik Şube Müdürlüğünden

Emekli devlet memuru yeşil pasaport alabilir mi?

Buna göre yeşil pasaport hakkından, birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan Devlet memurları ile bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlar da yararlanabilmektedir.

Emekli olunca pasaport değişir mi?

– Kadro derecesi 1.,2. veya 3. derece iken emekliğe ayrılan veya görevden çekilen memur ve diğer kamu çalışanlarına, Yukarıda bahsi geçenler emekli olduktan sonra da yeşil pasaport ayrıcalıklarını korurlar. Aynı şekilde görevlerinden kurum tarafından çekirlerse de yeşil pasaport haklarını korurlar.

Emekli polis çocuğu yeşil pasaport alabilir mi?

Yeşil pasaportun verilmesinde esas önemli nokta maaş veya emekli derecesi değil kadro derecesidir. Kadro derecesi 3 olan bir Polis memuru Yeşil Pasaport almaya hak kazanıyor.

Pasaport için ne gerek?

Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Kimlik belgesi.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • Pasaport harç ve defter ücreti.
 • Varsa eski pasaport.
 • Reşit olmayan bireyler için muvafakatname.
You might be interested:  Hava Askeri Liseleri Nerede?(Soru)

Bordo pasaport için neler gerekli?

Bordo pasaport için gerekli belgeler;

 • Nüfus kartı veya geçici nüfus belgesi.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Varsa eski pasaportunuz.
 • Pasaport harç ve defter ücreti makbuzları (25 yaşın altındaki öğrencilerin harç bedeli yatırmasına gerek yoktur.)
 • Bordo pasaport almak isteyen öğrenciler için 60 günü geçmemiş öğrenci belgesi.

Emekli memur çocuğu yeşil pasaport alabilir mi?

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre; -Kadrosu birinci, ikinci veya üçüncü derecede olan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine, Yeşil pasaport alma hakkına sahip olan kamu çalışanları ile emeklilerinin, 18 yaşından küçük çocukları yeşil pasaport kullanabiliyor.

Emekli memur yeşil pasaport nasıl alınır?

HUSUSİ DAMGALI ( YEŞİL ) PASAPORT ALACAKLAR İÇİN GEREKEN BELGELER EMEKLİ OLANLAR İÇİN

 1. Nüfus Cüzdanı Aslı
 2. Emekli oldukları yerden alınacak görev belgesi ( Emekli olduğu tarihte bulunduğu kadro derecesini belirtir)
 3. Emekli Kartının aslı ve fotokopisi.
 4. Talep Formu ( Pasaport Şubeden alacaklar)

Yeşil pasaport sahiplerinin hangi yakınları aynı hakka sahip olur?

Aile Sebebi İle Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? Yeşil pasaport sahiplerinin birinci dereceden yakınları da bu pasaporttan yararlanma şansına sahip.

Yeşil pasaport ne zamana kadar geçerli?

Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. Yeşil renkli olduğu için yeşil pasaport olarak da adlandırılır. Hususi pasaportun birçok ayrıcalığı bulunur.

Umumi pasaport ne demek?

Umuma mahsus pasaport; İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Bordo renklidir, bu nedenle bordo pasaport olarak da bilinir.

Yeşil pasaport ne zaman geri alınır?

Bordo pasaportta en uzun süre 10 yılken yeşil pasaport için bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir. Yeşil pasaport kaç yıl geçerli sorusuna 5 yıl cevabı verilebilir. 5 yılın sonunda pasaportun geçerlilik süresi sona eriyor ve yeşil pasaportun yenilenmesi gerekiyor.

You might be interested:  Askeri Kimlik Kartı Kaybolursa Ne Olur?(En iyi çözüm)

Emekli polis yeşil pasaport alabilir mi?

5682 sayılı kanunun 14. maddesinde yer alan düzenlemeye göre yeşil pasaport alma hakkına sahip memurların eşlerinede yeşil pasaport verilir. Hususi damgalı pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise ayrı neviden pasaport verilmesi mümkündür.

Pasaport harç bedeli nasıl ödenir?

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

Süresi dolan pasaport nasıl uzatılır?

Pasaport süresi istenildiği kadar uzatılabilir. Pasaport süresini uzatmak için ilk olarak randevu alınmalıdır. Ardından ise istenilen belgelerle ilgili yere başvurmak ve yenileme ücretini ödemek gerekir. Bu işlemlerin ardından ise süresi uzatılmış bir pasaporta sahip olunabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *