Mustafa Kemal’in Askeri Başarılarında Hangi Yönleri Etkili Olmuştur?(Doğru cevap)

Mustafa Kemal’in askeri başarıları elde etmesinde daha çok hangi kişilik özellikleri etkili olmuştur?

Cevap: İleri görüşlülüğünün askeri başarısında çok etkili olmuştur. Son derece dikkatlidir ve her şeyi en küçük ayrıntılarına kadar hesaplayabilir. Küçük olaylardan büyük sonuçlar çıkarabilmiştir.

Mustafa Kemal’in askeri başarılarını ve bu başarılara ulaşmasında etkili olan kişilik özellikleri nelerdir?

Komuta ettiği tüm cephelerde savaşlar başarı ile sonuçlanmıştır. Bir savaşı barış ile sonlandırmak: Askeri zeka, strateji becerisi, bilgi, soğuk kanlılık ve hızlı karar alabilme yeteneği gerektirmektedir. Mustafa Kemal Atatürk Askeri okullarda okumuş, ülkenin her bir köşesine gitmiş ve tecrübe kazanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk 1 dünya savaşına kadar sırasıyla nerelerde görev yapmıştır?

Mustafa Kemal Atatürk (1881 – 10 Kasım 1938), Türk asker, devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunda görev yapan Atatürk; Çanakkale Cephesi’nde miralaylığa, Sina ve Filistin Cephesi’nde ise Yıldırım Orduları komutanlığına atandı.

You might be interested:  Askeri Lise Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?

Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi hayatı hangi cemiyette başlamıştır?

Mustafa Kemal, 1906 yılında Vatan ve Hürriyet Cemiyeti ‘ni kurmuştur.

Mustafa Kemal milli mücadeleye kadar hangi görevlerde bulunmuştur?

Cevap: Mustafa Kemal Atatürk, 1905 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş ve 1919 yılında milli mücadeleye başlayana kadar aşağıdaki görevleri yapmıştır; 1905-1907 yılları arasında Şam’da 5. Ordu emrinde Kurmay Yüzbaşı olarak görev yaptı. 1907’de Kıdemli Yüzbaşı oldu ve Manastır’da 3. Ordu emrinde görev yaptı.

Mustafa Kemal Harp Akademisini bitirdikten sonra ne oldu?

Üç senelik başarılı bir Harbiye öğreniminden sonra 10 Şubat 1902’de bu okulu teğmen rütbesiyle bitirdi ve öğrenimine Harp Akademisinde devam etti. 1903 yılında üsteğmen olmuştu. 11 Ocak 1905 tarihinde de kurmay yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisinden mezun oldu.

Atatürkün kişilik özellikleri nedir?

Atatürk aynı zamanda açık sözlü, planlı ve programlı çalışan, bol bol kitap okuyan, başka ülkelerin kültürlerini araştıran, bilime önem veren, gerçekçi ve mantıklı kişilik özelliklerine sahipti. Tüm bu kişilik özellikleri ile Mustafa Kemal Atatürk dünyanın en büyük önderlerinden biridir.

Atatürk iyi bir lider olarak özellikleri nelerdir?

Atatürk’ü askeri yönden bir deha olarak gören Robinson (1963), onun askeri dehasını tanımlarken cesaret, seziş yeteneği, sabır, zamanlama, şaşırtma, gerçekçilik ve kararlılıktan söz etmiştir (Uzun, 2009). Atatürk, görev ve sorumluluklarının çeşitliliği nedeniyle, tüm liderlik türlerini başarıyla yerine getirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ünvanları hangi olaylar sonucunda kazandığını araştırınız?

Kemal Atatürk, 11 Kasım 1928 tarihinde açılan okullarda öğretmenlik yapmıştır. Bu öğretmenliği yapması sonucunda o gün kendisine “başöğretmen“ unvanı verilmiştir. Çanakkale Savaşı’ndan sonra “paşa” unvanını almıştır. ”Sarı paşa” diyenlerde olmuştur. Sakarya Savaşı’ndan sonra TBMM ona “Gazi” unvanını verdi.

Atatürk kaç tane savaşa girdi?

” Atatürk; 57 yıllık ömrüne 11 savaş, 24 madalya, 7 nişan, 13 kitap, 1 ülke ve milyonlarca özgür insan sığdıran büyük bir asker, siyaset ve devlet adamıdır.”

You might be interested:  Askeri Borçlanma Ne Kadar 2016?(EN iyi 5 ipucu)

Atatürk askerliğe hangi rütbe ile başladı?

Teğmen (10 Şubat 1902)

Asker olduktan sonra hangi savaşlara katılmıştır Atatürk?

Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915. Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917. Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918. Kurtuluş Savaşı 1919 – 1923.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk askeri başarısı hangi savaştır?

Trablusgarp Savaşı, Mustafa Kemal ‘in komutanlıktaki ve örgüt kurmadaki üstün niteliğini gösterdiği ilk savaş olmuştu. Trablusgarp’ta bir “ Mustafa Kemal ruhu uyandı” diyorsunuz.

Mustafa Kemal Birinci Dünya savaşında hangi cephelerde görev almıştır?

Mustafa Kemal 1. Dünya Savaşında 3 farklı cephede savaşmıştır. Bu cepheler Kafkas, Çanakkale ve Suriye-Filistin cepheleridir. Mustafa Kemal Atatürk bu cephelerden Çanakkale cephesinde verdiği taktiklerle çok büyük zafer kazanarak çıkmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *