Ordu Ulubey Nasıl Bir Yer?(Çözüm bulundu)

Ordu Ulubey Neyi Meşhur?

GEZİLECEK YERLER OHTAMIŞ ŞELALESİ: Ulubey ilçesine bağlı Ohtamış köyünde bulunan bir şelaledir. Karadeniz’in en büyük şelalesidir. 30m. Yüksekliğindedir. KÜPKAYA KANYONU: Ulubey ilçemiz Kardeşler köyündeki Küpkaya Kanyonu, Ordu ilinin en güzel kanyonudur.

Ordu Ulubey kaç köyü var?

İlçemiz; İlçe merkezi, 27 köy ve 6 bağlı(mahalle)den teşekkül etmektedir. İlçe merkezine bağlı 6 mahallesi vardır. İlçemizde mevcut altı (6) adet mahallenin isimleri şunlardır; Aşağı Mahalle, Cami-i Kebir Mahallesi, Dilâver Mahallesi, Emirler Mahallesi, Gölbaşı Mahallesi, ve Üyükbaşı Mahallesidir.

Ordu Ulubey nereye bağlı?

Ordu – Ulubey, Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz bölgesinde bulunan Ordu ilinin yaklaşık 20.000 nüfuslu bir ilçesidir. Kuzeyinde Altınordu, doğusunda Kabadüz, güneyinde Gölköy ve batısında da Çatalpınar ilçeleriyle komşudur. İl merkezine olan uzaklığı ise 22 km’dir.

Ordu Ulubey hangi boydan?

Tarihçe. Ulubey toprakları, Oğuz boylarının Anadolu’ya göç etmeye başladıkları 11. ve 12. yüzyıl genel anlamda boştu. 1071 Malazgirt zaferinden sonra Türk ve özellikle Çepni boylarına mensup aşiretler ve oymaklar tarafından yerleşim yeri oldu.

Ulubey ne zaman ilçe oldu?

Cumhuriyet döneminde çıkarılan Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile idari düzenlemeye gidilmiştir. Böylece Banaz, Sivaslı, Karahallı ve Ulubey Uşak’a bağlı kazalar haline getirilmiştir. 15 Temmuz 1953 tarihinde 6129 Sayılı Yasa ile Uşak’ın il olmasıyla Ulubey de ilçe oldu ve Uşak iline bağlandı.

Ordu Merkez Ulugöl arası kaç km?

Ordu –Gölköy: 63 km dir. Gölköy – Ulugöl: 14 km dir. Ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır.

You might be interested:  Düzenli Ordu Ne Zaman Kurulmuştur?(Çözülmüş)

Ordu merkezi neresi?

Ordu Merkez Karadeniz bölgesinde yer almakta olup, Ordu Merkez ilçesi Ordu iline bağlıdır. Ordu Merkez yüzölçümü 5,861 km2 alan olup, alan olarak Türkiye’nin 44. en büyük ilçesidir. Ordu Merkez haritası konumu ise 40° 59′ 10.1904” Kuzey ve 37° 52′ 47.0028” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ordu Ulubey kaç rakım?

Türk matematikçilerinden birisi olan Uluğ Bey’in hayatı zaman zaman gündeme geliyor. Asıl adı Muhammed Taragay olup, Timur tarafından sevilmesi nedeniyle ‘Uluğ Bey’ olarak anılmaya başladı. İşte, Uluğ Bey’in hayatına ilişkin bilgiler. Uluğ Bey, Timur İmparatorluğu’nun 4. sultanı ve Türk Matematikçi ve astronomi bilgini

Ordu ilçeleri nelerdir?

Ordu’nun ilçeleri

  • Altınordu (Merkez ilçe)
  • Akkuş
  • Aybastı
  • Çamaş
  • Çatalpınar.
  • Çaybaşı
  • Fatsa.
  • Gölköy.

Ulubey nereli?

Ulubey ülkemizde Ege yöresinin Uşak şehrindedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *