Hizmet Şekli Yedek Subay Adayı Ne Demek?(En iyi çözüm)

askere gitmeden yedek subay olmayi isteyen kisilerdir. erbas veya er olarak askerlik gorevini yapmakta iken yukaridaki okullari bitirenler istekleri halinde terhis edilerek yedek subay statusune gecirilirler.

Yedek subay aday adayı ne demek?

Yedek astsubay aday adayı: İki veya üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ve bunların yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunları ile dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ve bunların yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen

Yedek subay öğretmenlik hizmet süresinden sayılır mı?

Askerlik görevini yedek subay olarak yapmış öğretmenlerin askerde geçirdikleri süreleri hiçbir şekilde zorunlu hizmete dahil edilemez.

Yedek astsubay kimlere çıkar?

Lisans ya da lisans üstü mezunlara yedek subaylık şansı tanımlanır. Aynı zamanda meslek yüksekokulu mezunlarına ise yedek astsubaylık şansı veriliyor. Lisans ya da üstü mezunlar da yedek astsubaylık şansından yararlanabilir. Yedek subay ve astsubay olan kişiler, askerlik görevlerini 12 ay olarak yerine getirir.

Asteğmen son ay maaş alır mı?

Eğitim sürecinde yedek astsubaylara maaş verilmemektedir. Yedek astsubaylar bu 2 ay boyunca maaş yerine harçlık almaktadırlar.

You might be interested:  2019 Muvazzaf Subay Ne Kadar Alinacak?(Çözünme)

Yoklamaya tabi yedek subay aday adayı ne demek?

askere gitmeden yedek subay olmayi isteyen kisilerdir. eger uzun donem askerlik yapacaklarsa yedek subay adayi olurlar, 4 aylik egitim sonunda basarili olanlarda yedek subay olur. olunmasi bu kadar mesakkatli olan yedek subay mertebesi o kadar da muhtesem birsey degildir maalesef.

Yedek subay kaç kişi alınacak?

Her celpte 4 000 (dört bin) yedek subay adayı alındığına göre bir yılda 12 000 yedek subay adayı Silâhlı Kuvvetlerimize iltihak etmektedir.

Askerlik hizmet süresinden sayılır mı?

Ancak sorunuzda toplam hizmet süresi değil, alt görev şartı ve süresinden bahsedilmektedir. Askerlik hizmetinde geçirdiğiniz süreler, alt görev şartında belirtilen sürelerden sayılmaz. Burada, askerlik hizmetinin işe başlamadan önce veya sonra olması da durumu değiştirmez.

Askerlik hizmet süresinden sayılır mi?

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; memuriyete başlamadan önce askerlikte geçen hizmet sürelerinin, 657 sayılı Kanunun 84 üncü maddesi uyarınca kazanılmış hak aylığının tespitinde dikkate alınması ve 154 seri nolu Devlet Memurları Genel Tebliği gereğince kazanılmış hak aylığında dikkate alınan

Asker öğretmenlik öğretmenliğe esas süreden sayılır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliğin 26. maddesinde il içi ve iller arası yer değiştirmek isteyen öğretmenlerin bulundukları kurumda veya ilde en az 3 yıl çalışmış olması zorunluluğunu hükme bağlamıştır. 31/2. maddede asker öğretmen olarak geçirilen süreler zorunlu çalışma yükümlülüğünden sayılacaktır, denilmektedir.

Yedek astsubaylık neye göre çıkıyor?

Uygun özelliklere sahip kişilere öncelik verilir. Yaş, sağlık durumu, eğitimi, mesleği, yabancı dile hakimiyeti, üniversiteyi kaç derece ile bitirdiği, fiziki özellikleri başta olmak üzere pek çok etken kontrol edilir ve uygun aday adayları arasından seçimler gerçekleştirilir.

Hangi bölüm mezunları yedek subay olur?

Bunların başında doktor, diş hekimi, mühendis gibi meslekler gelir. Bunların arasından doktorlar ve diş hekimleri ise askerliklerini zorunlu olarak yedek subay statüsünde 12 ay yaparlar. Hukuk fakültesinden mezun olmuş yükümlülerin bir kısmı hakim olarak, bir kısmı ise birliklerde yedek subay olarak görev yaparlar.

You might be interested:  Yedek Subay Hangi Celp?(En iyi çözüm)

Yedek astsubay ne yapar?

Astsubay subaydan kıdemsiz, er ve erbaşlardan kıdemli olan askerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren astsubaylar, emir-komuta zincirindeki konumlarının yanı sıra muhabere ve askeri eğitim gibi alanlarda da görev alırlar.

Lisans mezunları askerliği ne olarak yapar?

4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olan ve askerliği yapmamış kişiler, belli kriterler doğrultusunda askerliğini asteğmen olarak yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında yapılan sınav ile beraber başarı gösteren kişiler, asteğmen olarak askerlik görevini icra eder.

Asteğmenlik kimlere çıkar?

Askerlik görevini yapmamışsanız ve 4 yıllık fakülte ya da yüksekokullardan mezunsanız asteğmen olabilirsiniz. Başvuru yaptığınız dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin talepleri doğrultusunda sınava tabi tutulup başarı gösterdiğiniz takdirde asteğmen olarak görev yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *